Katowice: rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy

Ks. Jan Macha, śląski kapłan zginął śmiercią męczeńską w czasie drugiej wojny światowej. W zakończenie Roku Wiary metropolita katowicki abp Wiktor Skworc ogłosił rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego w katedrze w Chrystusa Króla. – Od dnia dzisiejszego będzie mu przysługiwał tytuł: sługa Boży – dodał arcybiskup.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy został ks. dr Damian Bednarski. Inicjatywę rozpoczęcia procesu jednomyślnie poparła w marcu tego roku Konferencja Episkopatu Polski. Zgodę wyraziła również Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. 

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Mając 25 lat, przyjął święcenia kapłańskie. W okresie II wojny światowej podjął się pracy na rzecz rodzin, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach koncentracyjnych. W tym czasie pozyskiwał środki materialne, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii, pocieszał złamanych na duchu, krzepił Słowem Bożym. Zaangażował się w działalność studentów i harcerzy związaną z organizacją podziemną. Formacja ta działała na kilku polach: wywiadowczym, propagandowym, sanitarnym i charytatywnym.

6 września 1941 roku został aresztowany przez Gestapo. Osadzono go w więzieniu mysłowickim. W czasie licznych przesłuchań był poddawany torturom. W listach do domu często prosił o modlitwę, z której czerpał siłę do przetrwania. Miał przy sobie brewiarz i własnoręcznie zrobiony różaniec. 17 lipca 1942 r. został skazany na śmierć. „Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika” – napisał kilka godzin przed egzekucją. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r. piętnaście minut przed północą w więzieniu w przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Rodzina nigdy nie otrzymała ciała zmarłego. Najprawdopodobniej zostało ono spalone w KL Auschwitz. Symboliczny grób ks. Machy znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

jj / Katowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2013
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Komentarze